E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerquieren berqueren (D)traverser (F)
Stammformen iwwerquiereniwwerquiertiwwerquiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerquieren
duiwwerquiers
hien/si,hatt/etiwwerquiert
miriwwerquieren
diriwwerquiert
siiwwerquieren
Pass compos
echhunniwwerquiert
duhuesiwwerquiert
hien/si,hatt/ethuetiwwerquiert
mirhunniwwerquiert
dirhuttiwwerquiert
sihunniwwerquiert
Plus-que-parfait
echhatiwwerquiert
duhasiwwerquiert
hien/si,hatt/ethatiwwerquiert
mirhateniwwerquiert
dirhatiwwerquiert
sihateniwwerquiert
Futur I
echwäert iwwerquieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerquieren
dugéifsiwwerquieren
hien/si,hatt/etgéifiwwerquieren
mirgéifeniwwerquieren
dirgéiftiwwerquieren
sigéifeniwwerquieren
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerquiert
duhssiwwerquiert
hien/si,hatt/ethttiwwerquiert
mirhtteniwwerquiert
dirhttiwwerquiert
sihtteniwwerquiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerquier!
Plurieliwwerquiert!
iwwerquiert
iwwerquieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerquiert
dugëssiwwerquiert
hie/si,hatt/etgëttiwwerquiert
mirginniwwerquiert
dirgittiwwerquiert
siginniwwerquiert
Pass compos
echsinniwwerquiert ginn
dubassiwwerquiert ginn
hien/si,hatt/etassiwwerquiert ginn
mirsinniwwerquiert ginn
dirsiddiwwerquiert ginn
sisinniwwerquiert ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerquiert ginn
duwaarsiwwerquiert ginn
hien/si,hatt/etwariwwerquiert ginn
mirwareniwwerquiert ginn
dirwaartiwwerquiert ginn
siwareniwwerquiert ginn
Futur I
echwäert iwwerquiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerquiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerquiert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerquiert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerquiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles