E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
boucléieren abschließen, anschnallen (D)boucler (F)to complete/conclude (E)
Stammformen boucléierenboucléiertboucléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echboucléieren
duboucléiers
hien/si,hatt/etboucléiert
mirboucléieren
dirboucléiert
siboucléieren
Passé composé
echhuboucléiert
duhuesboucléiert
hien/si,hatt/ethuetboucléiert
mirhuboucléiert
dirhuttboucléiert
sihuboucléiert
Plus-que-parfait
echhatboucléiert
duhasboucléiert
hien/si,hatt/ethatboucléiert
mirhateboucléiert
dirhatboucléiert
sihateboucléiert
Futur I
echwäert boucléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert boucléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifboucléieren
dugéifsboucléieren
hien/si,hatt/etgéifboucléieren
mirgéifeboucléieren
dirgéiftboucléieren
sigéifeboucléieren
Conditionnel Passé composé
echhättboucléiert
duhässboucléiert
hien/si,hatt/ethättboucléiert
mirhätteboucléiert
dirhättboucléiert
sihätteboucléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierboucléier!
Plurielboucléiert!
boucléiert
boucléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiboucléiert
dugëssboucléiert
hie/si,hatt/etgëttboucléiert
mirgiboucléiert
dirgittboucléiert
sigiboucléiert
Passé composé
echsiboucléiert ginn
dubassboucléiert ginn
hien/si,hatt/etassboucléiert ginn
mirsiboucléiert ginn
dirsiddboucléiert ginn
sisiboucléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarboucléiert ginn
duwaarsboucléiert ginn
hien/si,hatt/etwarboucléiert ginn
mirwareboucléiert ginn
dirwaartboucléiert ginn
siwareboucléiert ginn
Futur I
echwäert boucléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert boucléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif boucléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif boucléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier boucléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
CHECK àœbersetzungen
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles