E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rackettéieren
Stammformen rackettéierenrackettéiertrackettéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrackettéieren
durackettéiers
hien/si,hatt/etrackettéiert
mirrackettéieren
dirrackettéiert
sirackettéieren
Passé composé
echhurackettéiert
duhuesrackettéiert
hien/si,hatt/ethuetrackettéiert
mirhurackettéiert
dirhuttrackettéiert
sihurackettéiert
Plus-que-parfait
echhatrackettéiert
duhasrackettéiert
hien/si,hatt/ethatrackettéiert
mirhaterackettéiert
dirhatrackettéiert
sihaterackettéiert
Futur I
echwäert rackettéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rackettéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrackettéieren
dugéifsrackettéieren
hien/si,hatt/etgéifrackettéieren
mirgéiferackettéieren
dirgéiftrackettéieren
sigéiferackettéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrackettéiert
duhässrackettéiert
hien/si,hatt/ethättrackettéiert
mirhätterackettéiert
dirhättrackettéiert
sihätterackettéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrackettéier!
Plurielrackettéiert!
rackettéiert
rackettéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirackettéiert
dugëssrackettéiert
hie/si,hatt/etgëttrackettéiert
mirgirackettéiert
dirgittrackettéiert
sigirackettéiert
Passé composé
echsirackettéiert ginn
dubassrackettéiert ginn
hien/si,hatt/etassrackettéiert ginn
mirsirackettéiert ginn
dirsiddrackettéiert ginn
sisirackettéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrackettéiert ginn
duwaarsrackettéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrackettéiert ginn
mirwarerackettéiert ginn
dirwaartrackettéiert ginn
siwarerackettéiert ginn
Futur I
echwäert rackettéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rackettéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rackettéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rackettéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rackettéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles