E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausradéieren ausradieren, vernichten (D) – éliminer (F)
Stammformen ausradéierenradéiert ausausradéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradéieren aus
duradéiers aus
hien/si,hatt/etradéiert aus
mirradéieren aus
dirradéiert aus
siradéieren aus
Passé composé
echhunnausradéiert
duhuesausradéiert
hien/si,hatt/ethuetausradéiert
mirhunnausradéiert
dirhuttausradéiert
sihunnausradéiert
Plus-que-parfait
echhatausradéiert
duhasausradéiert
hien/si,hatt/ethatausradéiert
mirhatenausradéiert
dirhatausradéiert
sihatenausradéiert
Futur I
echwäert ausradéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausradéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausradéieren
dugéifsausradéieren
hien/si,hatt/etgéifausradéieren
mirgéifenausradéieren
dirgéiftausradéieren
sigéifenausradéieren
Conditionnel Passé composé
echhättausradéiert
duhässausradéiert
hien/si,hatt/ethättausradéiert
mirhättenausradéiert
dirhättausradéiert
sihättenausradéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradéier aus!
Plurielradéiert aus!
ausradéiert
ausradéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausradéiert
dugëssausradéiert
hie/si,hatt/etgëttausradéiert
mirginnausradéiert
dirgittausradéiert
siginnausradéiert
Passé composé
echsinnausradéiert ginn
dubassausradéiert ginn
hien/si,hatt/etassausradéiert ginn
mirsinnausradéiert ginn
dirsiddausradéiert ginn
sisinnausradéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarausradéiert ginn
duwaarsausradéiert ginn
hien/si,hatt/etwarausradéiert ginn
mirwarenausradéiert ginn
dirwaartausradéiert ginn
siwarenausradéiert ginn
Futur I
echwäert ausradéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausradéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausradéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausradéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausradéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
radéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles