E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
radéieren radieren (D)gommer (F)
Stammformen radéierenradéiertradéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradéieren
duradéiers
hien/si,hatt/etradéiert
mirradéieren
dirradéiert
siradéieren
Passé composé
echhuradéiert
duhuesradéiert
hien/si,hatt/ethuetradéiert
mirhuradéiert
dirhuttradéiert
sihuradéiert
Plus-que-parfait
echhatradéiert
duhasradéiert
hien/si,hatt/ethatradéiert
mirhateradéiert
dirhatradéiert
sihateradéiert
Futur I
echwäert radéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifradéieren
dugéifsradéieren
hien/si,hatt/etgéifradéieren
mirgéiferadéieren
dirgéiftradéieren
sigéiferadéieren
Conditionnel Passé composé
echhättradéiert
duhässradéiert
hien/si,hatt/ethättradéiert
mirhätteradéiert
dirhättradéiert
sihätteradéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradéier!
Plurielradéiert!
radéiert
radéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiradéiert
dugëssradéiert
hie/si,hatt/etgëttradéiert
mirgiradéiert
dirgittradéiert
sigiradéiert
Passé composé
echsiradéiert ginn
dubassradéiert ginn
hien/si,hatt/etassradéiert ginn
mirsiradéiert ginn
dirsiddradéiert ginn
sisiradéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarradéiert ginn
duwaarsradéiert ginn
hien/si,hatt/etwarradéiert ginn
mirwareradéiert ginn
dirwaartradéiert ginn
siwareradéiert ginn
Futur I
echwäert radéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif radéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif radéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier radéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausradéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles