E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
radikaliséieren radikalisieren (D)radicaliser (F)
Stammformen radikaliséierenradikaliséiertradikaliséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradikaliséieren
duradikaliséiers
hien/si,hatt/etradikaliséiert
mirradikaliséieren
dirradikaliséiert
siradikaliséieren
Passé composé
echhuradikaliséiert
duhuesradikaliséiert
hien/si,hatt/ethuetradikaliséiert
mirhuradikaliséiert
dirhuttradikaliséiert
sihuradikaliséiert
Plus-que-parfait
echhatradikaliséiert
duhasradikaliséiert
hien/si,hatt/ethatradikaliséiert
mirhateradikaliséiert
dirhatradikaliséiert
sihateradikaliséiert
Futur I
echwäert radikaliséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radikaliséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifradikaliséieren
dugéifsradikaliséieren
hien/si,hatt/etgéifradikaliséieren
mirgéiferadikaliséieren
dirgéiftradikaliséieren
sigéiferadikaliséieren
Conditionnel Passé composé
echhättradikaliséiert
duhässradikaliséiert
hien/si,hatt/ethättradikaliséiert
mirhätteradikaliséiert
dirhättradikaliséiert
sihätteradikaliséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradikaliséier!
Plurielradikaliséiert!
radikaliséiert
radikaliséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiradikaliséiert
dugëssradikaliséiert
hie/si,hatt/etgëttradikaliséiert
mirgiradikaliséiert
dirgittradikaliséiert
sigiradikaliséiert
Passé composé
echsiradikaliséiert ginn
dubassradikaliséiert ginn
hien/si,hatt/etassradikaliséiert ginn
mirsiradikaliséiert ginn
dirsiddradikaliséiert ginn
sisiradikaliséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarradikaliséiert ginn
duwaarsradikaliséiert ginn
hien/si,hatt/etwarradikaliséiert ginn
mirwareradikaliséiert ginn
dirwaartradikaliséiert ginn
siwareradikaliséiert ginn
Futur I
echwäert radikaliséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radikaliséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif radikaliséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif radikaliséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier radikaliséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles