E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
radotéieren radotieren (D)radoter (F)
Stammformen radotéierenradotéiertradotéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echradotéieren
duradotéiers
hien/si,hatt/etradotéiert
mirradotéieren
dirradotéiert
siradotéieren
Passé composé
echhuradotéiert
duhuesradotéiert
hien/si,hatt/ethuetradotéiert
mirhuradotéiert
dirhuttradotéiert
sihuradotéiert
Plus-que-parfait
echhatradotéiert
duhasradotéiert
hien/si,hatt/ethatradotéiert
mirhateradotéiert
dirhatradotéiert
sihateradotéiert
Futur I
echwäert radotéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert radotéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifradotéieren
dugéifsradotéieren
hien/si,hatt/etgéifradotéieren
mirgéiferadotéieren
dirgéiftradotéieren
sigéiferadotéieren
Conditionnel Passé composé
echhättradotéiert
duhässradotéiert
hien/si,hatt/ethättradotéiert
mirhätteradotéiert
dirhättradotéiert
sihätteradotéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierradotéier!
Plurielradotéiert!
radotéiert
radotéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles