E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
raffinéieren raffinieren (D)raffiner (F)
Stammformen raffinéierenraffinéiertraffinéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraffinéieren
duraffinéiers
hien/si,hatt/etraffinéiert
mirraffinéieren
dirraffinéiert
siraffinéieren
Passé composé
echhuraffinéiert
duhuesraffinéiert
hien/si,hatt/ethuetraffinéiert
mirhuraffinéiert
dirhuttraffinéiert
sihuraffinéiert
Plus-que-parfait
echhatraffinéiert
duhasraffinéiert
hien/si,hatt/ethatraffinéiert
mirhateraffinéiert
dirhatraffinéiert
sihateraffinéiert
Futur I
echwäert raffinéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert raffinéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraffinéieren
dugéifsraffinéieren
hien/si,hatt/etgéifraffinéieren
mirgéiferaffinéieren
dirgéiftraffinéieren
sigéiferaffinéieren
Conditionnel Passé composé
echhättraffinéiert
duhässraffinéiert
hien/si,hatt/ethättraffinéiert
mirhätteraffinéiert
dirhättraffinéiert
sihätteraffinéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraffinéier!
Plurielraffinéiert!
raffinéiert
raffinéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiraffinéiert
dugëssraffinéiert
hie/si,hatt/etgëttraffinéiert
mirgiraffinéiert
dirgittraffinéiert
sigiraffinéiert
Passé composé
echsiraffinéiert ginn
dubassraffinéiert ginn
hien/si,hatt/etassraffinéiert ginn
mirsiraffinéiert ginn
dirsiddraffinéiert ginn
sisiraffinéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarraffinéiert ginn
duwaarsraffinéiert ginn
hien/si,hatt/etwarraffinéiert ginn
mirwareraffinéiert ginn
dirwaartraffinéiert ginn
siwareraffinéiert ginn
Futur I
echwäert raffinéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert raffinéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif raffinéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif raffinéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier raffinéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles