E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
bougéieren bewegen (D)bouger (F)to move (E)
Stammformen bougéierenbougéiertbougéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbougéieren
dubougéiers
hien/si,hatt/etbougéiert
mirbougéieren
dirbougéiert
sibougéieren
Passé composé
echhubougéiert
duhuesbougéiert
hien/si,hatt/ethuetbougéiert
mirhubougéiert
dirhuttbougéiert
sihubougéiert
Plus-que-parfait
echhatbougéiert
duhasbougéiert
hien/si,hatt/ethatbougéiert
mirhatebougéiert
dirhatbougéiert
sihatebougéiert
Futur I
echwäert bougéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bougéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbougéieren
dugéifsbougéieren
hien/si,hatt/etgéifbougéieren
mirgéifebougéieren
dirgéiftbougéieren
sigéifebougéieren
Conditionnel Passé composé
echhättbougéiert
duhässbougéiert
hien/si,hatt/ethättbougéiert
mirhättebougéiert
dirhättbougéiert
sihättebougéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbougéier!
Plurielbougéiert!
bougéiert
bougéieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles