E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
beräicheren bereichern (D)s'enrichir (F)
Stammformen beräicherenberäichertberäichert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echberäicheren
duberäichers
hien/si,hatt/etberäichert
mirberäicheren
dirberäichert
siberäicheren
Passé composé
echhuberäichert
duhuesberäichert
hien/si,hatt/ethuetberäichert
mirhuberäichert
dirhuttberäichert
sihuberäichert
Plus-que-parfait
echhatberäichert
duhasberäichert
hien/si,hatt/ethatberäichert
mirhateberäichert
dirhatberäichert
sihateberäichert
Futur I
echwäert beräicheren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beräichert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberäicheren
dugéifsberäicheren
hien/si,hatt/etgéifberäicheren
mirgéifeberäicheren
dirgéiftberäicheren
sigéifeberäicheren
Conditionnel Passé composé
echhättberäichert
duhässberäichert
hien/si,hatt/ethättberäichert
mirhätteberäichert
dirhättberäichert
sihätteberäichert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberäicher!
Plurielberäichert!
beräichert
beräicheren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiberäichert
dugëssberäichert
hie/si,hatt/etgëttberäichert
mirgiberäichert
dirgittberäichert
sigiberäichert
Passé composé
echsiberäichert ginn
dubassberäichert ginn
hien/si,hatt/etassberäichert ginn
mirsiberäichert ginn
dirsiddberäichert ginn
sisiberäichert ginn
Plus-que-parfait
echwarberäichert ginn
duwaarsberäichert ginn
hien/si,hatt/etwarberäichert ginn
mirwareberäichert ginn
dirwaartberäichert ginn
siwareberäichert ginn
Futur I
echwäert beräichert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert beräichert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif beräichert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif beräichert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier beräichert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uräicheren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles