E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erofräiss-en herunterreißen (D)déboulonner (F)
Stammformen erofräiss-enräiss-t eroferofge-rass
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb sinn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (erof-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echräiss-en erof
duräis-s erof
hien/si,hatt/eträiss-t erof
mirräiss-en erof
dirräiss-t erof
siräiss-en erof
Passé composé
echsinnerofge-rass
dubasserofge-rass
hien/si,hatt/etasserofge-rass
mirsinnerofge-rass
dirsidderofge-rass
sisinnerofge-rass
Plus-que-parfait
echwarerofge-rass
duwaarserofge-rass
hien/si,hatt/etwarerofge-rass
mirwarenerofge-rass
dirwaarterofge-rass
siwarenerofge-rass
Futur I
echwäert erofräiss-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erofge-rass sinn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferofräiss-en
dugéifserofräiss-en
hien/si,hatt/etgéiferofräiss-en
mirgéifenerofräiss-en
dirgéifterofräiss-en
sigéifenerofräiss-en
Conditionnel Passé composé
echwiererofge-rass
duwierserofge-rass
hien/si,hatt/etwiererofge-rass
mirwierenerofge-rass
dirwierterofge-rass
siwierenerofge-rass
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierräiss erof!
Plurielräiss-t erof!
erofge-rass
erofräiss-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aräiss-enduerchräiss-enëmräiss-enenträiss-enerausräiss-enmaträiss-enofräiss-enopräiss-enräiss-enuräiss-enverräiss-enzerräiss-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles