E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ralliéieren anschließen, zusammenführen (D)rallier (F)
Stammformen ralliéierenralliéiertralliéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echralliéieren
duralliéiers
hien/si,hatt/etralliéiert
mirralliéieren
dirralliéiert
siralliéieren
Passé composé
echhuralliéiert
duhuesralliéiert
hien/si,hatt/ethuetralliéiert
mirhuralliéiert
dirhuttralliéiert
sihuralliéiert
Plus-que-parfait
echhatralliéiert
duhasralliéiert
hien/si,hatt/ethatralliéiert
mirhateralliéiert
dirhatralliéiert
sihateralliéiert
Futur I
echwäert ralliéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ralliéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifralliéieren
dugéifsralliéieren
hien/si,hatt/etgéifralliéieren
mirgéiferalliéieren
dirgéiftralliéieren
sigéiferalliéieren
Conditionnel Passé composé
echhättralliéiert
duhässralliéiert
hien/si,hatt/ethättralliéiert
mirhätteralliéiert
dirhättralliéiert
sihätteralliéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierralliéier!
Plurielralliéiert!
ralliéiert
ralliéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiralliéiert
dugëssralliéiert
hie/si,hatt/etgëttralliéiert
mirgiralliéiert
dirgittralliéiert
sigiralliéiert
Passé composé
echsiralliéiert ginn
dubassralliéiert ginn
hien/si,hatt/etassralliéiert ginn
mirsiralliéiert ginn
dirsiddralliéiert ginn
sisiralliéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarralliéiert ginn
duwaarsralliéiert ginn
hien/si,hatt/etwarralliéiert ginn
mirwareralliéiert ginn
dirwaartralliéiert ginn
siwareralliéiert ginn
Futur I
echwäert ralliéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ralliéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ralliéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ralliéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ralliéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles