E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ramasséieren aufheben (D)ramasser (F)
Stammformen ramasséierenramasséiertramasséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echramasséieren
duramasséiers
hien/si,hatt/etramasséiert
mirramasséieren
dirramasséiert
siramasséieren
Passé composé
echhuramasséiert
duhuesramasséiert
hien/si,hatt/ethuetramasséiert
mirhuramasséiert
dirhuttramasséiert
sihuramasséiert
Plus-que-parfait
echhatramasséiert
duhasramasséiert
hien/si,hatt/ethatramasséiert
mirhateramasséiert
dirhatramasséiert
sihateramasséiert
Futur I
echwäert ramasséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramasséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframasséieren
dugéifsramasséieren
hien/si,hatt/etgéiframasséieren
mirgéiferamasséieren
dirgéiftramasséieren
sigéiferamasséieren
Conditionnel Passé composé
echhättramasséiert
duhässramasséiert
hien/si,hatt/ethättramasséiert
mirhätteramasséiert
dirhättramasséiert
sihätteramasséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramasséier!
Plurielramasséiert!
ramasséiert
ramasséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiramasséiert
dugëssramasséiert
hie/si,hatt/etgëttramasséiert
mirgiramasséiert
dirgittramasséiert
sigiramasséiert
Passé composé
echsiramasséiert ginn
dubassramasséiert ginn
hien/si,hatt/etassramasséiert ginn
mirsiramasséiert ginn
dirsiddramasséiert ginn
sisiramasséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarramasséiert ginn
duwaarsramasséiert ginn
hien/si,hatt/etwarramasséiert ginn
mirwareramasséiert ginn
dirwaartramasséiert ginn
siwareramasséiert ginn
Futur I
echwäert ramasséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramasséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ramasséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ramasséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ramasséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles