E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ramoléieren demolieren (D)démolir qc. (F)
Stammformen ramoléierenramoléiertramoléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echramoléieren
duramoléiers
hien/si,hatt/etramoléiert
mirramoléieren
dirramoléiert
siramoléieren
Passé composé
echhuramoléiert
duhuesramoléiert
hien/si,hatt/ethuetramoléiert
mirhuramoléiert
dirhuttramoléiert
sihuramoléiert
Plus-que-parfait
echhatramoléiert
duhasramoléiert
hien/si,hatt/ethatramoléiert
mirhateramoléiert
dirhatramoléiert
sihateramoléiert
Futur I
echwäert ramoléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramoléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframoléieren
dugéifsramoléieren
hien/si,hatt/etgéiframoléieren
mirgéiferamoléieren
dirgéiftramoléieren
sigéiferamoléieren
Conditionnel Passé composé
echhättramoléiert
duhässramoléiert
hien/si,hatt/ethättramoléiert
mirhätteramoléiert
dirhättramoléiert
sihätteramoléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramoléier!
Plurielramoléiert!
ramoléiert
ramoléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiramoléiert
dugëssramoléiert
hie/si,hatt/etgëttramoléiert
mirgiramoléiert
dirgittramoléiert
sigiramoléiert
Passé composé
echsiramoléiert ginn
dubassramoléiert ginn
hien/si,hatt/etassramoléiert ginn
mirsiramoléiert ginn
dirsiddramoléiert ginn
sisiramoléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarramoléiert ginn
duwaarsramoléiert ginn
hien/si,hatt/etwarramoléiert ginn
mirwareramoléiert ginn
dirwaartramoléiert ginn
siwareramoléiert ginn
Futur I
echwäert ramoléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramoléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ramoléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ramoléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ramoléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles