E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
urempelen anrempeln, anstoen (D)heurter (F)to bump into so. (E)
Stammformen urempelenrempelt unugerempelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrempelen un
durempels un
hien/si,hatt/etrempelt un
mirrempelen un
dirrempelt un
sirempelen un
Pass compos
echhunnugerempelt
duhuesugerempelt
hien/si,hatt/ethuetugerempelt
mirhunnugerempelt
dirhuttugerempelt
sihunnugerempelt
Plus-que-parfait
echhatugerempelt
duhasugerempelt
hien/si,hatt/ethatugerempelt
mirhatenugerempelt
dirhatugerempelt
sihatenugerempelt
Futur I
echwäert urempelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugerempelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifurempelen
dugéifsurempelen
hien/si,hatt/etgéifurempelen
mirgéifenurempelen
dirgéifturempelen
sigéifenurempelen
Conditionnel Pass compos
echhttugerempelt
duhssugerempelt
hien/si,hatt/ethttugerempelt
mirhttenugerempelt
dirhttugerempelt
sihttenugerempelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrempel un!
Plurielrempelt un!
ugerempelt
urempelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnugerempelt
dugëssugerempelt
hie/si,hatt/etgëttugerempelt
mirginnugerempelt
dirgittugerempelt
siginnugerempelt
Pass compos
echsinnugerempelt ginn
dubassugerempelt ginn
hien/si,hatt/etassugerempelt ginn
mirsinnugerempelt ginn
dirsiddugerempelt ginn
sisinnugerempelt ginn
Plus-que-parfait
echwarugerempelt ginn
duwaarsugerempelt ginn
hien/si,hatt/etwarugerempelt ginn
mirwarenugerempelt ginn
dirwaartugerempelt ginn
siwarenugerempelt ginn
Futur I
echwäert ugerempelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ugerempelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ugerempelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ugerempelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ugerempelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles