E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
urempel-en anrempeln, anstoen (D) – heurter (F) – to bump into so. (E)
Stammformen urempel-enrempel-t unuge-rempel-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (un-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrempel-en un
durempel-s un
hien/si,hatt/etrempel-t un
mirrempel-en un
dirrempel-t un
sirempel-en un
Pass compos
echhunnuge-rempel-t
duhuesuge-rempel-t
hien/si,hatt/ethuetuge-rempel-t
mirhunnuge-rempel-t
dirhuttuge-rempel-t
sihunnuge-rempel-t
Plus-que-parfait
echhatuge-rempel-t
duhasuge-rempel-t
hien/si,hatt/ethatuge-rempel-t
mirhatenuge-rempel-t
dirhatuge-rempel-t
sihatenuge-rempel-t
Futur I
echwäert urempel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-rempel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifurempel-en
dugéifsurempel-en
hien/si,hatt/etgéifurempel-en
mirgéifenurempel-en
dirgéifturempel-en
sigéifenurempel-en
Conditionnel Pass compos
echhttuge-rempel-t
duhssuge-rempel-t
hien/si,hatt/ethttuge-rempel-t
mirhttenuge-rempel-t
dirhttuge-rempel-t
sihttenuge-rempel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrempel un!
Plurielrempel-t un!
uge-rempel-t
urempel-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnuge-rempel-t
dugëssuge-rempel-t
hie/si,hatt/etgëttuge-rempel-t
mirginnuge-rempel-t
dirgittuge-rempel-t
siginnuge-rempel-t
Pass compos
echsinnuge-rempel-t ginn
dubassuge-rempel-t ginn
hien/si,hatt/etassuge-rempel-t ginn
mirsinnuge-rempel-t ginn
dirsidduge-rempel-t ginn
sisinnuge-rempel-t ginn
Plus-que-parfait
echwaruge-rempel-t ginn
duwaarsuge-rempel-t ginn
hien/si,hatt/etwaruge-rempel-t ginn
mirwarenuge-rempel-t ginn
dirwaartuge-rempel-t ginn
siwarenuge-rempel-t ginn
Futur I
echwäert uge-rempel-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert uge-rempel-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif uge-rempel-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif uge-rempel-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier uge-rempel-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles