E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ramponéieren ramponieren (D)esquinter (F)
Stammformen ramponéierenramponéiertramponéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echramponéieren
duramponéiers
hien/si,hatt/etramponéiert
mirramponéieren
dirramponéiert
siramponéieren
Passé composé
echhuramponéiert
duhuesramponéiert
hien/si,hatt/ethuetramponéiert
mirhuramponéiert
dirhuttramponéiert
sihuramponéiert
Plus-que-parfait
echhatramponéiert
duhasramponéiert
hien/si,hatt/ethatramponéiert
mirhateramponéiert
dirhatramponéiert
sihateramponéiert
Futur I
echwäert ramponéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramponéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiframponéieren
dugéifsramponéieren
hien/si,hatt/etgéiframponéieren
mirgéiferamponéieren
dirgéiftramponéieren
sigéiferamponéieren
Conditionnel Passé composé
echhättramponéiert
duhässramponéiert
hien/si,hatt/ethättramponéiert
mirhätteramponéiert
dirhättramponéiert
sihätteramponéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierramponéier!
Plurielramponéiert!
ramponéiert
ramponéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiramponéiert
dugëssramponéiert
hie/si,hatt/etgëttramponéiert
mirgiramponéiert
dirgittramponéiert
sigiramponéiert
Passé composé
echsiramponéiert ginn
dubassramponéiert ginn
hien/si,hatt/etassramponéiert ginn
mirsiramponéiert ginn
dirsiddramponéiert ginn
sisiramponéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarramponéiert ginn
duwaarsramponéiert ginn
hien/si,hatt/etwarramponéiert ginn
mirwareramponéiert ginn
dirwaartramponéiert ginn
siwareramponéiert ginn
Futur I
echwäert ramponéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ramponéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ramponéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ramponéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ramponéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles