E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrang-éier-en ausrangieren (D)mettre au hors service (F)
Stammformen ausrang-éier-enrang-éier-t ausausrang-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrang-éier-en aus
durang-éier-s aus
hien/si,hatt/etrang-éier-t aus
mirrang-éier-en aus
dirrang-éier-t aus
sirang-éier-en aus
Passé composé
echhunnausrang-éier-t
duhuesausrang-éier-t
hien/si,hatt/ethuetausrang-éier-t
mirhunnausrang-éier-t
dirhuttausrang-éier-t
sihunnausrang-éier-t
Plus-que-parfait
echhatausrang-éier-t
duhasausrang-éier-t
hien/si,hatt/ethatausrang-éier-t
mirhatenausrang-éier-t
dirhatausrang-éier-t
sihatenausrang-éier-t
Futur I
echwäert ausrang-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausrang-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrang-éier-en
dugéifsausrang-éier-en
hien/si,hatt/etgéifausrang-éier-en
mirgéifenausrang-éier-en
dirgéiftausrang-éier-en
sigéifenausrang-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättausrang-éier-t
duhässausrang-éier-t
hien/si,hatt/ethättausrang-éier-t
mirhättenausrang-éier-t
dirhättausrang-éier-t
sihättenausrang-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrang-éier aus!
Plurielrang-éier-t aus!
ausrang-éier-t
ausrang-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnausrang-éier-t
dugëssausrang-éier-t
hie/si,hatt/etgëttausrang-éier-t
mirginnausrang-éier-t
dirgittausrang-éier-t
siginnausrang-éier-t
Passé composé
echsinnausrang-éier-t ginn
dubassausrang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassausrang-éier-t ginn
mirsinnausrang-éier-t ginn
dirsiddausrang-éier-t ginn
sisinnausrang-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausrang-éier-t ginn
duwaarsausrang-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarausrang-éier-t ginn
mirwarenausrang-éier-t ginn
dirwaartausrang-éier-t ginn
siwarenausrang-éier-t ginn
Futur I
echwäert ausrang-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausrang-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ausrang-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ausrang-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ausrang-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
derang-éier-enrang-éier-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles