E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
derangéieren stören, belästigen (D) – déranger (F)
Stammformen derangéierenderangéiertderangéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (de-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echderangéieren
duderangéiers
hien/si,hatt/etderangéiert
mirderangéieren
dirderangéiert
siderangéieren
Passé composé
echhunnderangéiert
duhuesderangéiert
hien/si,hatt/ethuetderangéiert
mirhunnderangéiert
dirhuttderangéiert
sihunnderangéiert
Plus-que-parfait
echhatderangéiert
duhasderangéiert
hien/si,hatt/ethatderangéiert
mirhatenderangéiert
dirhatderangéiert
sihatenderangéiert
Futur I
echwäert derangéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derangéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderangéieren
dugéifsderangéieren
hien/si,hatt/etgéifderangéieren
mirgéifenderangéieren
dirgéiftderangéieren
sigéifenderangéieren
Conditionnel Passé composé
echhättderangéiert
duhässderangéiert
hien/si,hatt/ethättderangéiert
mirhättenderangéiert
dirhättderangéiert
sihättenderangéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierderangéier!
Plurielderangéiert!
derangéiert
derangéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnderangéiert
dugëssderangéiert
hie/si,hatt/etgëttderangéiert
mirginnderangéiert
dirgittderangéiert
siginnderangéiert
Passé composé
echsinnderangéiert ginn
dubassderangéiert ginn
hien/si,hatt/etassderangéiert ginn
mirsinnderangéiert ginn
dirsiddderangéiert ginn
sisinnderangéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarderangéiert ginn
duwaarsderangéiert ginn
hien/si,hatt/etwarderangéiert ginn
mirwarenderangéiert ginn
dirwaartderangéiert ginn
siwarenderangéiert ginn
Futur I
echwäert derangéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derangéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif derangéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif derangéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier derangéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrangéierenrangéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles