E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rapatriéieren wiedereinbürgern (D) – socialiser (F)
Stammformen rapatriéierenrapatriéiertrapatriéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrapatriéieren
durapatriéiers
hien/si,hatt/etrapatriéiert
mirrapatriéieren
dirrapatriéiert
sirapatriéieren
Passé composé
echhurapatriéiert
duhuesrapatriéiert
hien/si,hatt/ethuetrapatriéiert
mirhurapatriéiert
dirhuttrapatriéiert
sihurapatriéiert
Plus-que-parfait
echhatrapatriéiert
duhasrapatriéiert
hien/si,hatt/ethatrapatriéiert
mirhaterapatriéiert
dirhatrapatriéiert
sihaterapatriéiert
Futur I
echwäert rapatriéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rapatriéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrapatriéieren
dugéifsrapatriéieren
hien/si,hatt/etgéifrapatriéieren
mirgéiferapatriéieren
dirgéiftrapatriéieren
sigéiferapatriéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrapatriéiert
duhässrapatriéiert
hien/si,hatt/ethättrapatriéiert
mirhätterapatriéiert
dirhättrapatriéiert
sihätterapatriéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapatriéier!
Plurielrapatriéiert!
rapatriéiert
rapatriéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirapatriéiert
dugëssrapatriéiert
hie/si,hatt/etgëttrapatriéiert
mirgirapatriéiert
dirgittrapatriéiert
sigirapatriéiert
Passé composé
echsirapatriéiert ginn
dubassrapatriéiert ginn
hien/si,hatt/etassrapatriéiert ginn
mirsirapatriéiert ginn
dirsiddrapatriéiert ginn
sisirapatriéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrapatriéiert ginn
duwaarsrapatriéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrapatriéiert ginn
mirwarerapatriéiert ginn
dirwaartrapatriéiert ginn
siwarerapatriéiert ginn
Futur I
echwäert rapatriéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rapatriéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rapatriéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rapatriéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rapatriéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles