E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rapatri-éier-en wiedereinbürgern (D) – socialiser (F)
Stammformen rapatri-éier-enrapatri-éier-trapatri-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrapatri-éier-en
durapatri-éier-s
hien/si,hatt/etrapatri-éier-t
mirrapatri-éier-en
dirrapatri-éier-t
sirapatri-éier-en
Passé composé
echhurapatri-éier-t
duhuesrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrapatri-éier-t
mirhurapatri-éier-t
dirhuttrapatri-éier-t
sihurapatri-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrapatri-éier-t
duhasrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethatrapatri-éier-t
mirhaterapatri-éier-t
dirhatrapatri-éier-t
sihaterapatri-éier-t
Modale Futur I
echwäert rapatri-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert rapatri-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrapatri-éier-en
dugéifsrapatri-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrapatri-éier-en
mirgéiferapatri-éier-en
dirgéiftrapatri-éier-en
sigéiferapatri-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättrapatri-éier-t
duhässrapatri-éier-t
hien/si,hatt/ethättrapatri-éier-t
mirhätterapatri-éier-t
dirhättrapatri-éier-t
sihätterapatri-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapatri-éier!
Plurielrapatri-éier-t!
rapatri-éier-t
rapatri-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgirapatri-éier-t
dugëssrapatri-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrapatri-éier-t
mirgirapatri-éier-t
dirgittrapatri-éier-t
sigirapatri-éier-t
Passé composé
echsirapatri-éier-t ginn
dubassrapatri-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrapatri-éier-t ginn
mirsirapatri-éier-t ginn
dirsiddrapatri-éier-t ginn
sisirapatri-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrapatri-éier-t ginn
duwaarsrapatri-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrapatri-éier-t ginn
mirwarerapatri-éier-t ginn
dirwaartrapatri-éier-t ginn
siwarerapatri-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert rapatri-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert rapatri-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rapatri-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rapatri-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier rapatri-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles