E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
erausrappen herausreien (D)arracher (F)
Stammformen erausrappenrappt erauserausgerappt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eraus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrappen eraus
durapps eraus
hien/si,hatt/etrappt eraus
mirrappen eraus
dirrappt eraus
sirappen eraus
Pass compos
echhunnerausgerappt
duhueserausgerappt
hien/si,hatt/ethueterausgerappt
mirhunnerausgerappt
dirhutterausgerappt
sihunnerausgerappt
Plus-que-parfait
echhaterausgerappt
duhaserausgerappt
hien/si,hatt/ethaterausgerappt
mirhatenerausgerappt
dirhaterausgerappt
sihatenerausgerappt
Futur I
echwäert erausrappen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgerappt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferausrappen
dugéifserausrappen
hien/si,hatt/etgéiferausrappen
mirgéifenerausrappen
dirgéifterausrappen
sigéifenerausrappen
Conditionnel Pass compos
echhtterausgerappt
duhsserausgerappt
hien/si,hatt/ethtterausgerappt
mirhttenerausgerappt
dirhtterausgerappt
sihttenerausgerappt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapp eraus!
Plurielrappt eraus!
erausgerappt
erausrappen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnerausgerappt
dugësserausgerappt
hie/si,hatt/etgëtterausgerappt
mirginnerausgerappt
dirgitterausgerappt
siginnerausgerappt
Pass compos
echsinnerausgerappt ginn
dubasserausgerappt ginn
hien/si,hatt/etasserausgerappt ginn
mirsinnerausgerappt ginn
dirsidderausgerappt ginn
sisinnerausgerappt ginn
Plus-que-parfait
echwarerausgerappt ginn
duwaarserausgerappt ginn
hien/si,hatt/etwarerausgerappt ginn
mirwarenerausgerappt ginn
dirwaarterausgerappt ginn
siwarenerausgerappt ginn
Futur I
echwäert erausgerappt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erausgerappt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif erausgerappt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif erausgerappt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier erausgerappt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrappenberappenduerchrappenerofrappenewechrappenmatrappenofrappenoprappenrappenurappenzerrappen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles