E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
matrapp-en mitreien (D)entraner, emporter (F)
Stammformen matrapp-enrapp-t matmatge-rapp-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (mat-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrapp-e mat
durapp-s mat
hien/si,hatt/etrapp-t mat
mirrapp-e mat
dirrapp-t mat
sirapp-e mat
Pass compos
echhumatge-rapp-t
duhuesmatge-rapp-t
hien/si,hatt/ethuetmatge-rapp-t
mirhumatge-rapp-t
dirhuttmatge-rapp-t
sihumatge-rapp-t
Plus-que-parfait
echhatmatge-rapp-t
duhasmatge-rapp-t
hien/si,hatt/ethatmatge-rapp-t
mirhatematge-rapp-t
dirhatmatge-rapp-t
sihatematge-rapp-t
Futur I
echwäert matrapp-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-rapp-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmatrapp-en
dugéifsmatrapp-en
hien/si,hatt/etgéifmatrapp-en
mirgéifematrapp-en
dirgéiftmatrapp-en
sigéifematrapp-en
Conditionnel Pass compos
echhttmatge-rapp-t
duhssmatge-rapp-t
hien/si,hatt/ethttmatge-rapp-t
mirhättematge-rapp-t
dirhttmatge-rapp-t
sihättematge-rapp-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapp mat!
Plurielrapp-t mat!
matge-rapp-t
matrapp-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgimatge-rapp-t
dugëssmatge-rapp-t
hie/si,hatt/etgëttmatge-rapp-t
mirgimatge-rapp-t
dirgittmatge-rapp-t
sigimatge-rapp-t
Pass compos
echsimatge-rapp-t ginn
dubassmatge-rapp-t ginn
hien/si,hatt/etassmatge-rapp-t ginn
mirsimatge-rapp-t ginn
dirsiddmatge-rapp-t ginn
sisimatge-rapp-t ginn
Plus-que-parfait
echwarmatge-rapp-t ginn
duwaarsmatge-rapp-t ginn
hien/si,hatt/etwarmatge-rapp-t ginn
mirwarematge-rapp-t ginn
dirwaartmatge-rapp-t ginn
siwarematge-rapp-t ginn
Futur I
echwäert matge-rapp-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert matge-rapp-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif matge-rapp-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif matge-rapp-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier matge-rapp-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrapp-enberapp-enduerchrapp-enerausrapp-enerofrapp-enewechrapp-enofrapp-enoprapp-enrapp-enurapp-enzerrapp-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles