E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rappeléieren erinnern (D)rappeler (F)
Stammformen rappeléierenrappeléiertrappeléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrappeléieren
durappeléiers
hien/si,hatt/etrappeléiert
mirrappeléieren
dirrappeléiert
sirappeléieren
Passé composé
echhurappeléiert
duhuesrappeléiert
hien/si,hatt/ethuetrappeléiert
mirhurappeléiert
dirhuttrappeléiert
sihurappeléiert
Plus-que-parfait
echhatrappeléiert
duhasrappeléiert
hien/si,hatt/ethatrappeléiert
mirhaterappeléiert
dirhatrappeléiert
sihaterappeléiert
Futur I
echwäert rappeléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rappeléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrappeléieren
dugéifsrappeléieren
hien/si,hatt/etgéifrappeléieren
mirgéiferappeléieren
dirgéiftrappeléieren
sigéiferappeléieren
Conditionnel Passé composé
echhättrappeléiert
duhässrappeléiert
hien/si,hatt/ethättrappeléiert
mirhätterappeléiert
dirhättrappeléiert
sihätterappeléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrappeléier!
Plurielrappeléiert!
rappeléiert
rappeléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirappeléiert
dugëssrappeléiert
hie/si,hatt/etgëttrappeléiert
mirgirappeléiert
dirgittrappeléiert
sigirappeléiert
Passé composé
echsirappeléiert ginn
dubassrappeléiert ginn
hien/si,hatt/etassrappeléiert ginn
mirsirappeléiert ginn
dirsiddrappeléiert ginn
sisirappeléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrappeléiert ginn
duwaarsrappeléiert ginn
hien/si,hatt/etwarrappeléiert ginn
mirwarerappeléiert ginn
dirwaartrappeléiert ginn
siwarerappeléiert ginn
Futur I
echwäert rappeléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rappeléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rappeléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rappeléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rappeléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles