E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rapport-éier-en rapportieren (D) – rapporter (F)
Stammformen rapport-éier-enrapport-éier-trapport-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrapport-éier-en
durapport-éier-s
hien/si,hatt/etrapport-éier-t
mirrapport-éier-en
dirrapport-éier-t
sirapport-éier-en
Passé composé
echhurapport-éier-t
duhuesrapport-éier-t
hien/si,hatt/ethuetrapport-éier-t
mirhurapport-éier-t
dirhuttrapport-éier-t
sihurapport-éier-t
Plus-que-parfait
echhatrapport-éier-t
duhasrapport-éier-t
hien/si,hatt/ethatrapport-éier-t
mirhaterapport-éier-t
dirhatrapport-éier-t
sihaterapport-éier-t
Futur I
echwäert rapport-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rapport-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrapport-éier-en
dugéifsrapport-éier-en
hien/si,hatt/etgéifrapport-éier-en
mirgéiferapport-éier-en
dirgéiftrapport-éier-en
sigéiferapport-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättrapport-éier-t
duhässrapport-éier-t
hien/si,hatt/ethättrapport-éier-t
mirhätterapport-éier-t
dirhättrapport-éier-t
sihätterapport-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrapport-éier!
Plurielrapport-éier-t!
rapport-éier-t
rapport-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirapport-éier-t
dugëssrapport-éier-t
hie/si,hatt/etgëttrapport-éier-t
mirgirapport-éier-t
dirgittrapport-éier-t
sigirapport-éier-t
Passé composé
echsirapport-éier-t ginn
dubassrapport-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassrapport-éier-t ginn
mirsirapport-éier-t ginn
dirsiddrapport-éier-t ginn
sisirapport-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarrapport-éier-t ginn
duwaarsrapport-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarrapport-éier-t ginn
mirwarerapport-éier-t ginn
dirwaartrapport-éier-t ginn
siwarerapport-éier-t ginn
Futur I
echwäert rapport-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rapport-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rapport-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rapport-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rapport-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles