E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
iwwerraschen berraschen (D) – surprendre (F)
Stammformen iwwerrascheniwwerraschtiwwerrascht
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerraschen
duiwwerraschs
hien/si,hatt/etiwwerrascht
miriwwerraschen
diriwwerrascht
siiwwerraschen
Pass compos
echhunniwwerrascht
duhuesiwwerrascht
hien/si,hatt/ethuetiwwerrascht
mirhunniwwerrascht
dirhuttiwwerrascht
sihunniwwerrascht
Plus-que-parfait
echhatiwwerrascht
duhasiwwerrascht
hien/si,hatt/ethatiwwerrascht
mirhateniwwerrascht
dirhatiwwerrascht
sihateniwwerrascht
Futur I
echwäert iwwerraschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrascht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerraschen
dugéifsiwwerraschen
hien/si,hatt/etgéifiwwerraschen
mirgéifeniwwerraschen
dirgéiftiwwerraschen
sigéifeniwwerraschen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerrascht
duhssiwwerrascht
hien/si,hatt/ethttiwwerrascht
mirhtteniwwerrascht
dirhttiwwerrascht
sihtteniwwerrascht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerrasch!
Plurieliwwerrascht!
iwwerrascht
iwwerraschen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginniwwerrascht
dugëssiwwerrascht
hie/si,hatt/etgëttiwwerrascht
mirginniwwerrascht
dirgittiwwerrascht
siginniwwerrascht
Pass compos
echsinniwwerrascht ginn
dubassiwwerrascht ginn
hien/si,hatt/etassiwwerrascht ginn
mirsinniwwerrascht ginn
dirsiddiwwerrascht ginn
sisinniwwerrascht ginn
Plus-que-parfait
echwariwwerrascht ginn
duwaarsiwwerrascht ginn
hien/si,hatt/etwariwwerrascht ginn
mirwareniwwerrascht ginn
dirwaartiwwerrascht ginn
siwareniwwerrascht ginn
Futur I
echwäert iwwerrascht ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerrascht gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif iwwerrascht
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif iwwerrascht ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier iwwerrascht ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles