E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
raschelen rascheln (D)bruire (F)
Stammformen raschelenrascheltgeraschelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraschelen
duraschels
hien/si,hatt/etraschelt
mirraschelen
dirraschelt
siraschelen
Pass compos
echhugeraschelt
duhuesgeraschelt
hien/si,hatt/ethuetgeraschelt
mirhugeraschelt
dirhuttgeraschelt
sihugeraschelt
Plus-que-parfait
echhatgeraschelt
duhasgeraschelt
hien/si,hatt/ethatgeraschelt
mirhategeraschelt
dirhatgeraschelt
sihategeraschelt
Futur I
echwäert raschelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geraschelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraschelen
dugéifsraschelen
hien/si,hatt/etgéifraschelen
mirgéiferaschelen
dirgéiftraschelen
sigéiferaschelen
Conditionnel Pass compos
echhttgeraschelt
duhssgeraschelt
hien/si,hatt/ethttgeraschelt
mirhättegeraschelt
dirhttgeraschelt
sihättegeraschelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraschel!
Plurielraschelt!
geraschelt
raschelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles