E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrascht-en ausruhen (D)se reposer (F)
Stammformen ausrascht-enrasch-t ausausge-rasch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrascht-en aus
durascht-s aus
hien/si,hatt/etrasch-t aus
mirrascht-en aus
dirrasch-t aus
sirascht-en aus
Pass compos
echhunnausge-rasch-t
duhuesausge-rasch-t
hien/si,hatt/ethuetausge-rasch-t
mirhunnausge-rasch-t
dirhuttausge-rasch-t
sihunnausge-rasch-t
Plus-que-parfait
echhatausge-rasch-t
duhasausge-rasch-t
hien/si,hatt/ethatausge-rasch-t
mirhatenausge-rasch-t
dirhatausge-rasch-t
sihatenausge-rasch-t
Futur I
echwäert ausrascht-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-rasch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrascht-en
dugéifsausrascht-en
hien/si,hatt/etgéifausrascht-en
mirgéifenausrascht-en
dirgéiftausrascht-en
sigéifenausrascht-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-rasch-t
duhssausge-rasch-t
hien/si,hatt/ethttausge-rasch-t
mirhttenausge-rasch-t
dirhttausge-rasch-t
sihttenausge-rasch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrascht aus!
Plurielrasch-t aus!
ausge-rasch-t
ausrascht-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arascht-enduerchrascht-enrascht-enverrascht-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles