E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ewechraséieren wegrasieren (D)raser (F)
Stammformen ewechraséierenraséiert ewechewechraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (ewech-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraséieren ewech
duraséiers ewech
hien/si,hatt/etraséiert ewech
mirraséieren ewech
dirraséiert ewech
siraséieren ewech
Passé composé
echhunnewechraséiert
duhuesewechraséiert
hien/si,hatt/ethuetewechraséiert
mirhunnewechraséiert
dirhuttewechraséiert
sihunnewechraséiert
Plus-que-parfait
echhatewechraséiert
duhasewechraséiert
hien/si,hatt/ethatewechraséiert
mirhatenewechraséiert
dirhatewechraséiert
sihatenewechraséiert
Futur I
echwäert ewechraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifewechraséieren
dugéifsewechraséieren
hien/si,hatt/etgéifewechraséieren
mirgéifenewechraséieren
dirgéiftewechraséieren
sigéifenewechraséieren
Conditionnel Passé composé
echhättewechraséiert
duhässewechraséiert
hien/si,hatt/ethättewechraséiert
mirhättenewechraséiert
dirhättewechraséiert
sihättenewechraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraséier ewech!
Plurielraséiert ewech!
ewechraséiert
ewechraséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnewechraséiert
dugëssewechraséiert
hie/si,hatt/etgëttewechraséiert
mirginnewechraséiert
dirgittewechraséiert
siginnewechraséiert
Passé composé
echsinnewechraséiert ginn
dubassewechraséiert ginn
hien/si,hatt/etassewechraséiert ginn
mirsinnewechraséiert ginn
dirsiddewechraséiert ginn
sisinnewechraséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarewechraséiert ginn
duwaarsewechraséiert ginn
hien/si,hatt/etwarewechraséiert ginn
mirwarenewechraséiert ginn
dirwaartewechraséiert ginn
siwarenewechraséiert ginn
Futur I
echwäert ewechraséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ewechraséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ewechraséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ewechraséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ewechraséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofraséierenraséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles