E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ofraséieren abrasieren (D)raser (F)
Stammformen ofraséierenraséiert ofofraséiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraséieren of
duraséiers of
hien/si,hatt/etraséiert of
mirraséieren of
dirraséiert of
siraséieren of
Passé composé
echhunnofraséiert
duhuesofraséiert
hien/si,hatt/ethuetofraséiert
mirhunnofraséiert
dirhuttofraséiert
sihunnofraséiert
Plus-que-parfait
echhatofraséiert
duhasofraséiert
hien/si,hatt/ethatofraséiert
mirhatenofraséiert
dirhatofraséiert
sihatenofraséiert
Futur I
echwäert ofraséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofraséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofraséieren
dugéifsofraséieren
hien/si,hatt/etgéifofraséieren
mirgéifenofraséieren
dirgéiftofraséieren
sigéifenofraséieren
Conditionnel Passé composé
echhättofraséiert
duhässofraséiert
hien/si,hatt/ethättofraséiert
mirhättenofraséiert
dirhättofraséiert
sihättenofraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraséier of!
Plurielraséiert of!
ofraséiert
ofraséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echginnofraséiert
dugëssofraséiert
hie/si,hatt/etgëttofraséiert
mirginnofraséiert
dirgittofraséiert
siginnofraséiert
Passé composé
echsinnofraséiert ginn
dubassofraséiert ginn
hien/si,hatt/etassofraséiert ginn
mirsinnofraséiert ginn
dirsiddofraséiert ginn
sisinnofraséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarofraséiert ginn
duwaarsofraséiert ginn
hien/si,hatt/etwarofraséiert ginn
mirwarenofraséiert ginn
dirwaartofraséiert ginn
siwarenofraséiert ginn
Futur I
echwäert ofraséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofraséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ofraséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ofraséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéifen
dirgéift
sigéifen
Conditionnel Passé composé
echwier ofraséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechraséierenraséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles