E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
raséieren rasieren (D) – raser (F)
Stammformen raséierenraséiertraséiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echraséieren
duraséiers
hien/si,hatt/etraséiert
mirraséieren
dirraséiert
siraséieren
Passé composé
echhuraséiert
duhuesraséiert
hien/si,hatt/ethuetraséiert
mirhuraséiert
dirhuttraséiert
sihuraséiert
Plus-que-parfait
echhatraséiert
duhasraséiert
hien/si,hatt/ethatraséiert
mirhateraséiert
dirhatraséiert
sihateraséiert
Futur I
echwäert raséieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert raséiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifraséieren
dugéifsraséieren
hien/si,hatt/etgéifraséieren
mirgéiferaséieren
dirgéiftraséieren
sigéiferaséieren
Conditionnel Passé composé
echhättraséiert
duhässraséiert
hien/si,hatt/ethättraséiert
mirhätteraséiert
dirhättraséiert
sihätteraséiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraséier!
Plurielraséiert!
raséiert
raséieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiraséiert
dugëssraséiert
hie/si,hatt/etgëttraséiert
mirgiraséiert
dirgittraséiert
sigiraséiert
Passé composé
echsiraséiert ginn
dubassraséiert ginn
hien/si,hatt/etassraséiert ginn
mirsiraséiert ginn
dirsiddraséiert ginn
sisiraséiert ginn
Plus-que-parfait
echwarraséiert ginn
duwaarsraséiert ginn
hien/si,hatt/etwarraséiert ginn
mirwareraséiert ginn
dirwaartraséiert ginn
siwareraséiert ginn
Futur I
echwäert raséiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert raséiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif raséiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif raséiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier raséiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ewechraséierenofraséieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles