E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ratéieren verpassen (D)rater (F)
Stammformen ratéierenratéiertratéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echratéieren
duratéiers
hien/si,hatt/etratéiert
mirratéieren
dirratéiert
siratéieren
Passé composé
echhuratéiert
duhuesratéiert
hien/si,hatt/ethuetratéiert
mirhuratéiert
dirhuttratéiert
sihuratéiert
Plus-que-parfait
echhatratéiert
duhasratéiert
hien/si,hatt/ethatratéiert
mirhateratéiert
dirhatratéiert
sihateratéiert
Futur I
echwäert ratéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratéieren
dugéifsratéieren
hien/si,hatt/etgéifratéieren
mirgéiferatéieren
dirgéiftratéieren
sigéiferatéieren
Conditionnel Passé composé
echhättratéiert
duhässratéiert
hien/si,hatt/ethättratéiert
mirhätteratéiert
dirhättratéiert
sihätteratéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratéier!
Plurielratéiert!
ratéiert
ratéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiratéiert
dugëssratéiert
hie/si,hatt/etgëttratéiert
mirgiratéiert
dirgittratéiert
sigiratéiert
Passé composé
echsiratéiert ginn
dubassratéiert ginn
hien/si,hatt/etassratéiert ginn
mirsiratéiert ginn
dirsiddratéiert ginn
sisiratéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarratéiert ginn
duwaarsratéiert ginn
hien/si,hatt/etwarratéiert ginn
mirwareratéiert ginn
dirwaartratéiert ginn
siwareratéiert ginn
Futur I
echwäert ratéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ratéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ratéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ratéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles