E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ratifizéieren ratifizieren (D)ratifier (F)
Stammformen ratifizéierenratifizéiertratifizéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echratifizéieren
duratifizéiers
hien/si,hatt/etratifizéiert
mirratifizéieren
dirratifizéiert
siratifizéieren
Passé composé
echhuratifizéiert
duhuesratifizéiert
hien/si,hatt/ethuetratifizéiert
mirhuratifizéiert
dirhuttratifizéiert
sihuratifizéiert
Plus-que-parfait
echhatratifizéiert
duhasratifizéiert
hien/si,hatt/ethatratifizéiert
mirhateratifizéiert
dirhatratifizéiert
sihateratifizéiert
Futur I
echwäert ratifizéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratifizéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifratifizéieren
dugéifsratifizéieren
hien/si,hatt/etgéifratifizéieren
mirgéiferatifizéieren
dirgéiftratifizéieren
sigéiferatifizéieren
Conditionnel Passé composé
echhättratifizéiert
duhässratifizéiert
hien/si,hatt/ethättratifizéiert
mirhätteratifizéiert
dirhättratifizéiert
sihätteratifizéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierratifizéier!
Plurielratifizéiert!
ratifizéiert
ratifizéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiratifizéiert
dugëssratifizéiert
hie/si,hatt/etgëttratifizéiert
mirgiratifizéiert
dirgittratifizéiert
sigiratifizéiert
Passé composé
echsiratifizéiert ginn
dubassratifizéiert ginn
hien/si,hatt/etassratifizéiert ginn
mirsiratifizéiert ginn
dirsiddratifizéiert ginn
sisiratifizéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarratifizéiert ginn
duwaarsratifizéiert ginn
hien/si,hatt/etwarratifizéiert ginn
mirwareratifizéiert ginn
dirwaartratifizéiert ginn
siwareratifizéiert ginn
Futur I
echwäert ratifizéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ratifizéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ratifizéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ratifizéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ratifizéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles