E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rationéieren rationieren (D)rationner (F)
Stammformen rationéierenrationéiertrationéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rationnéieren
Indikativ Aktiv
Présent
echrationéieren
durationéiers
hien/si,hatt/etrationéiert
mirrationéieren
dirrationéiert
sirationéieren
Passé composé
echhurationéiert
duhuesrationéiert
hien/si,hatt/ethuetrationéiert
mirhurationéiert
dirhuttrationéiert
sihurationéiert
Plus-que-parfait
echhatrationéiert
duhasrationéiert
hien/si,hatt/ethatrationéiert
mirhaterationéiert
dirhatrationéiert
sihaterationéiert
Futur I
echwäert rationéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rationéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrationéieren
dugéifsrationéieren
hien/si,hatt/etgéifrationéieren
mirgéiferationéieren
dirgéiftrationéieren
sigéiferationéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrationéiert
duhässrationéiert
hien/si,hatt/ethättrationéiert
mirhätterationéiert
dirhättrationéiert
sihätterationéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrationéier!
Plurielrationéiert!
rationéiert
rationéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirationéiert
dugëssrationéiert
hie/si,hatt/etgëttrationéiert
mirgirationéiert
dirgittrationéiert
sigirationéiert
Passé composé
echsirationéiert ginn
dubassrationéiert ginn
hien/si,hatt/etassrationéiert ginn
mirsirationéiert ginn
dirsiddrationéiert ginn
sisirationéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrationéiert ginn
duwaarsrationéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrationéiert ginn
mirwarerationéiert ginn
dirwaartrationéiert ginn
siwarerationéiert ginn
Futur I
echwäert rationéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rationéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rationéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rationéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rationéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles