E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ration-éier-en rationieren (D) – rationner (F)
Stammformen ration-éier-enration-éier-tration-éier-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten rationnéieren
Indikativ Aktiv
Present
echration-éier-en
duration-éier-s
hien/si,hatt/etration-éier-t
mirration-éier-en
dirration-éier-t
siration-éier-en
Passé composé
echhuration-éier-t
duhuesration-éier-t
hien/si,hatt/ethuetration-éier-t
mirhuration-éier-t
dirhuttration-éier-t
sihuration-éier-t
Plus-que-parfait
echhatration-éier-t
duhasration-éier-t
hien/si,hatt/ethatration-éier-t
mirhateration-éier-t
dirhatration-éier-t
sihateration-éier-t
Modale Futur I
echwäert ration-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ration-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifration-éier-en
dugéifsration-éier-en
hien/si,hatt/etgéifration-éier-en
mirgéiferation-éier-en
dirgéiftration-éier-en
sigéiferation-éier-en
Conditionnel passé composé
echhättration-éier-t
duhässration-éier-t
hien/si,hatt/ethättration-éier-t
mirhätteration-éier-t
dirhättration-éier-t
sihätteration-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierration-éier!
Plurielration-éier-t!
ration-éier-t
ration-éier-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echgiration-éier-t
dugëssration-éier-t
hie/si,hatt/etgëttration-éier-t
mirgiration-éier-t
dirgittration-éier-t
sigiration-éier-t
Passé composé
echsiration-éier-t ginn
dubassration-éier-t ginn
hien/si,hatt/etassration-éier-t ginn
mirsiration-éier-t ginn
dirsiddration-éier-t ginn
sisiration-éier-t ginn
Plus-que-parfait
echwarration-éier-t ginn
duwaarsration-éier-t ginn
hien/si,hatt/etwarration-éier-t ginn
mirwareration-éier-t ginn
dirwaartration-éier-t ginn
siwareration-éier-t ginn
Modale Futur I
echwäert ration-éier-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert ration-éier-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ration-éier-t
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ration-éier-t ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel passé composé
echwier ration-éier-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles