E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
rattrapéieren wiederaufholen (D) – rattraper (F)
Stammformen rattrapéierenrattrapéiertrattrapéiert
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrattrapéieren
durattrapéiers
hien/si,hatt/etrattrapéiert
mirrattrapéieren
dirrattrapéiert
sirattrapéieren
Passé composé
echhurattrapéiert
duhuesrattrapéiert
hien/si,hatt/ethuetrattrapéiert
mirhurattrapéiert
dirhuttrattrapéiert
sihurattrapéiert
Plus-que-parfait
echhatrattrapéiert
duhasrattrapéiert
hien/si,hatt/ethatrattrapéiert
mirhaterattrapéiert
dirhatrattrapéiert
sihaterattrapéiert
Futur I
echwäert rattrapéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rattrapéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrattrapéieren
dugéifsrattrapéieren
hien/si,hatt/etgéifrattrapéieren
mirgéiferattrapéieren
dirgéiftrattrapéieren
sigéiferattrapéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrattrapéiert
duhässrattrapéiert
hien/si,hatt/ethättrattrapéiert
mirhätterattrapéiert
dirhättrattrapéiert
sihätterattrapéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrattrapéier!
Plurielrattrapéiert!
rattrapéiert
rattrapéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirattrapéiert
dugëssrattrapéiert
hie/si,hatt/etgëttrattrapéiert
mirgirattrapéiert
dirgittrattrapéiert
sigirattrapéiert
Passé composé
echsirattrapéiert ginn
dubassrattrapéiert ginn
hien/si,hatt/etassrattrapéiert ginn
mirsirattrapéiert ginn
dirsiddrattrapéiert ginn
sisirattrapéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrattrapéiert ginn
duwaarsrattrapéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrattrapéiert ginn
mirwarerattrapéiert ginn
dirwaartrattrapéiert ginn
siwarerattrapéiert ginn
Futur I
echwäert rattrapéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert rattrapéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif rattrapéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif rattrapéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier rattrapéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles