E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausraumen ausrumen (D) – vider, piller (F)
Stammformen ausraumenraumt ausausgeraumt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen aus
duraums aus
hien/si,hatt/etraumt aus
mirraumen aus
dirraumt aus
siraumen aus
Pass compos
echhunnausgeraumt
duhuesausgeraumt
hien/si,hatt/ethuetausgeraumt
mirhunnausgeraumt
dirhuttausgeraumt
sihunnausgeraumt
Plus-que-parfait
echhatausgeraumt
duhasausgeraumt
hien/si,hatt/ethatausgeraumt
mirhatenausgeraumt
dirhatausgeraumt
sihatenausgeraumt
Futur I
echwäert ausraumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausraumen
dugéifsausraumen
hien/si,hatt/etgéifausraumen
mirgéifenausraumen
dirgéiftausraumen
sigéifenausraumen
Conditionnel Pass compos
echhttausgeraumt
duhssausgeraumt
hien/si,hatt/ethttausgeraumt
mirhttenausgeraumt
dirhttausgeraumt
sihttenausgeraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum aus!
Plurielraumt aus!
ausgeraumt
ausraumen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausgeraumt
dugëssausgeraumt
hie/si,hatt/etgëttausgeraumt
mirginnausgeraumt
dirgittausgeraumt
siginnausgeraumt
Pass compos
echsinnausgeraumt ginn
dubassausgeraumt ginn
hien/si,hatt/etassausgeraumt ginn
mirsinnausgeraumt ginn
dirsiddausgeraumt ginn
sisinnausgeraumt ginn
Plus-que-parfait
echwarausgeraumt ginn
duwaarsausgeraumt ginn
hien/si,hatt/etwarausgeraumt ginn
mirwarenausgeraumt ginn
dirwaartausgeraumt ginn
siwarenausgeraumt ginn
Futur I
echwäert ausgeraumt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausgeraumt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgeraumt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgeraumt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausgeraumt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araumenmraumenewechraumenofraumenopraumenraumen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles