E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausraum-en ausrumen (D)vider, piller (F)
Stammformen ausraum-enraum-t ausausge-raum-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraum-en aus
duraum-s aus
hien/si,hatt/etraum-t aus
mirraum-en aus
dirraum-t aus
siraum-en aus
Pass compos
echhunnausge-raum-t
duhuesausge-raum-t
hien/si,hatt/ethuetausge-raum-t
mirhunnausge-raum-t
dirhuttausge-raum-t
sihunnausge-raum-t
Plus-que-parfait
echhatausge-raum-t
duhasausge-raum-t
hien/si,hatt/ethatausge-raum-t
mirhatenausge-raum-t
dirhatausge-raum-t
sihatenausge-raum-t
Futur I
echwäert ausraum-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-raum-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausraum-en
dugéifsausraum-en
hien/si,hatt/etgéifausraum-en
mirgéifenausraum-en
dirgéiftausraum-en
sigéifenausraum-en
Conditionnel Pass compos
echhttausge-raum-t
duhssausge-raum-t
hien/si,hatt/ethttausge-raum-t
mirhttenausge-raum-t
dirhttausge-raum-t
sihttenausge-raum-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum aus!
Plurielraum-t aus!
ausge-raum-t
ausraum-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnausge-raum-t
dugëssausge-raum-t
hie/si,hatt/etgëttausge-raum-t
mirginnausge-raum-t
dirgittausge-raum-t
siginnausge-raum-t
Pass compos
echsinnausge-raum-t ginn
dubassausge-raum-t ginn
hien/si,hatt/etassausge-raum-t ginn
mirsinnausge-raum-t ginn
dirsiddausge-raum-t ginn
sisinnausge-raum-t ginn
Plus-que-parfait
echwarausge-raum-t ginn
duwaarsausge-raum-t ginn
hien/si,hatt/etwarausge-raum-t ginn
mirwarenausge-raum-t ginn
dirwaartausge-raum-t ginn
siwarenausge-raum-t ginn
Futur I
echwäert ausge-raum-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ausge-raum-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausge-raum-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausge-raum-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier ausge-raum-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araum-enmraum-enewechraum-enofraum-enopraum-enraum-en
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles