E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opraumen aufrumen (D)ranger (F)
Stammformen opraumenraumt opopgeraumt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echraumen op
duraums op
hien/si,hatt/etraumt op
mirraumen op
dirraumt op
siraumen op
Pass compos
echhunnopgeraumt
duhuesopgeraumt
hien/si,hatt/ethuetopgeraumt
mirhunnopgeraumt
dirhuttopgeraumt
sihunnopgeraumt
Plus-que-parfait
echhatopgeraumt
duhasopgeraumt
hien/si,hatt/ethatopgeraumt
mirhatenopgeraumt
dirhatopgeraumt
sihatenopgeraumt
Futur I
echwäert opraumen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeraumt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopraumen
dugéifsopraumen
hien/si,hatt/etgéifopraumen
mirgéifenopraumen
dirgéiftopraumen
sigéifenopraumen
Conditionnel Pass compos
echhttopgeraumt
duhssopgeraumt
hien/si,hatt/ethttopgeraumt
mirhttenopgeraumt
dirhttopgeraumt
sihttenopgeraumt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierraum op!
Plurielraumt op!
opgeraumt
opraumen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgeraumt
dugëssopgeraumt
hie/si,hatt/etgëttopgeraumt
mirginnopgeraumt
dirgittopgeraumt
siginnopgeraumt
Pass compos
echsinnopgeraumt ginn
dubassopgeraumt ginn
hien/si,hatt/etassopgeraumt ginn
mirsinnopgeraumt ginn
dirsiddopgeraumt ginn
sisinnopgeraumt ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeraumt ginn
duwaarsopgeraumt ginn
hien/si,hatt/etwaropgeraumt ginn
mirwarenopgeraumt ginn
dirwaartopgeraumt ginn
siwarenopgeraumt ginn
Futur I
echwäert opgeraumt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeraumt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeraumt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeraumt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgeraumt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
araumenausraumenmraumenewechraumenofraumenraumen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles