E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
opafferen aufopfern (D)se dsavouer, se sacrifier (F)to sacrifice (E)
Stammformen opafferenaffert opopgeaffert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echafferen op
duaffers op
hien/si,hatt/etaffert op
mirafferen op
diraffert op
siafferen op
Pass compos
echhunnopgeaffert
duhuesopgeaffert
hien/si,hatt/ethuetopgeaffert
mirhunnopgeaffert
dirhuttopgeaffert
sihunnopgeaffert
Plus-que-parfait
echhatopgeaffert
duhasopgeaffert
hien/si,hatt/ethatopgeaffert
mirhatenopgeaffert
dirhatopgeaffert
sihatenopgeaffert
Futur I
echwäert opafferen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeaffert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopafferen
dugéifsopafferen
hien/si,hatt/etgéifopafferen
mirgéifenopafferen
dirgéiftopafferen
sigéifenopafferen
Conditionnel Pass compos
echhttopgeaffert
duhssopgeaffert
hien/si,hatt/ethttopgeaffert
mirhttenopgeaffert
dirhttopgeaffert
sihttenopgeaffert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieraffer op!
Plurielaffert op!
opgeaffert
opafferen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnopgeaffert
dugëssopgeaffert
hie/si,hatt/etgëttopgeaffert
mirginnopgeaffert
dirgittopgeaffert
siginnopgeaffert
Pass compos
echsinnopgeaffert ginn
dubassopgeaffert ginn
hien/si,hatt/etassopgeaffert ginn
mirsinnopgeaffert ginn
dirsiddopgeaffert ginn
sisinnopgeaffert ginn
Plus-que-parfait
echwaropgeaffert ginn
duwaarsopgeaffert ginn
hien/si,hatt/etwaropgeaffert ginn
mirwarenopgeaffert ginn
dirwaartopgeaffert ginn
siwarenopgeaffert ginn
Futur I
echwäert opgeaffert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opgeaffert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif opgeaffert
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif opgeaffert ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier opgeaffert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
afferen
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles