E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ravitailléieren nachfüllen (D)ravitailler (F)
Stammformen ravitailléierenravitailléiertravitailléiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echravitailléieren
duravitailléiers
hien/si,hatt/etravitailléiert
mirravitailléieren
dirravitailléiert
siravitailléieren
Passé composé
echhuravitailléiert
duhuesravitailléiert
hien/si,hatt/ethuetravitailléiert
mirhuravitailléiert
dirhuttravitailléiert
sihuravitailléiert
Plus-que-parfait
echhatravitailléiert
duhasravitailléiert
hien/si,hatt/ethatravitailléiert
mirhateravitailléiert
dirhatravitailléiert
sihateravitailléiert
Futur I
echwäert ravitailléieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ravitailléiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifravitailléieren
dugéifsravitailléieren
hien/si,hatt/etgéifravitailléieren
mirgéiferavitailléieren
dirgéiftravitailléieren
sigéiferavitailléieren
Conditionnel Passé composé
echhättravitailléiert
duhässravitailléiert
hien/si,hatt/ethättravitailléiert
mirhätteravitailléiert
dirhättravitailléiert
sihätteravitailléiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierravitailléier!
Plurielravitailléiert!
ravitailléiert
ravitailléieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgiravitailléiert
dugëssravitailléiert
hie/si,hatt/etgëttravitailléiert
mirgiravitailléiert
dirgittravitailléiert
sigiravitailléiert
Passé composé
echsiravitailléiert ginn
dubassravitailléiert ginn
hien/si,hatt/etassravitailléiert ginn
mirsiravitailléiert ginn
dirsiddravitailléiert ginn
sisiravitailléiert ginn
Plus-que-parfait
echwarravitailléiert ginn
duwaarsravitailléiert ginn
hien/si,hatt/etwarravitailléiert ginn
mirwareravitailléiert ginn
dirwaartravitailléiert ginn
siwareravitailléiert ginn
Futur I
echwäert ravitailléiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ravitailléiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif ravitailléiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif ravitailléiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier ravitailléiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles