E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
reaniméieren reanimieren (D)réanimer (F)
Stammformen reaniméierenreaniméiertreaniméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echreaniméieren
dureaniméiers
hien/si,hatt/etreaniméiert
mirreaniméieren
dirreaniméiert
sireaniméieren
Passé composé
echhureaniméiert
duhuesreaniméiert
hien/si,hatt/ethuetreaniméiert
mirhureaniméiert
dirhuttreaniméiert
sihureaniméiert
Plus-que-parfait
echhatreaniméiert
duhasreaniméiert
hien/si,hatt/ethatreaniméiert
mirhatereaniméiert
dirhatreaniméiert
sihatereaniméiert
Futur I
echwäert reaniméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reaniméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifreaniméieren
dugéifsreaniméieren
hien/si,hatt/etgéifreaniméieren
mirgéifereaniméieren
dirgéiftreaniméieren
sigéifereaniméieren
Conditionnel Passé composé
echhättreaniméiert
duhässreaniméiert
hien/si,hatt/ethättreaniméiert
mirhättereaniméiert
dirhättreaniméiert
sihättereaniméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierreaniméier!
Plurielreaniméiert!
reaniméiert
reaniméieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgireaniméiert
dugëssreaniméiert
hie/si,hatt/etgëttreaniméiert
mirgireaniméiert
dirgittreaniméiert
sigireaniméiert
Passé composé
echsireaniméiert ginn
dubassreaniméiert ginn
hien/si,hatt/etassreaniméiert ginn
mirsireaniméiert ginn
dirsiddreaniméiert ginn
sisireaniméiert ginn
Plus-que-parfait
echwarreaniméiert ginn
duwaarsreaniméiert ginn
hien/si,hatt/etwarreaniméiert ginn
mirwarereaniméiert ginn
dirwaartreaniméiert ginn
siwarereaniméiert ginn
Futur I
echwäert reaniméiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert reaniméiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif reaniméiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif reaniméiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier reaniméiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
animéieren
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles