E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
braddelen labern (D) – jacasser (F) – to babble/ prattle (E)
Stammformen braddelenbraddeltgebraddelt
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbraddelen
dubraddels
hien/si,hatt/etbraddelt
mirbraddelen
dirbraddelt
sibraddelen
Pass compos
echhugebraddelt
duhuesgebraddelt
hien/si,hatt/ethuetgebraddelt
mirhugebraddelt
dirhuttgebraddelt
sihugebraddelt
Plus-que-parfait
echhatgebraddelt
duhasgebraddelt
hien/si,hatt/ethatgebraddelt
mirhategebraddelt
dirhatgebraddelt
sihategebraddelt
Futur I
echwäert braddelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebraddelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbraddelen
dugéifsbraddelen
hien/si,hatt/etgéifbraddelen
mirgéifebraddelen
dirgéiftbraddelen
sigéifebraddelen
Conditionnel Pass compos
echhttgebraddelt
duhssgebraddelt
hien/si,hatt/ethttgebraddelt
mirhättegebraddelt
dirhttgebraddelt
sihättegebraddelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbraddel!
Plurielbraddelt!
gebraddelt
braddelen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgigebraddelt
dugëssgebraddelt
hie/si,hatt/etgëttgebraddelt
mirgigebraddelt
dirgittgebraddelt
sigigebraddelt
Pass compos
echsigebraddelt ginn
dubassgebraddelt ginn
hien/si,hatt/etassgebraddelt ginn
mirsigebraddelt ginn
dirsiddgebraddelt ginn
sisigebraddelt ginn
Plus-que-parfait
echwargebraddelt ginn
duwaarsgebraddelt ginn
hien/si,hatt/etwargebraddelt ginn
mirwaregebraddelt ginn
dirwaartgebraddelt ginn
siwaregebraddelt ginn
Futur I
echwäert gebraddelt ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gebraddelt gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif gebraddelt
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif gebraddelt ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier gebraddelt ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles