E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
recherchéieren forschen (D)rechercher (F)
Stammformen recherchéierenrecherchéiertrecherchéiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (re-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echrecherchéieren
durecherchéiers
hien/si,hatt/etrecherchéiert
mirrecherchéieren
dirrecherchéiert
sirecherchéieren
Passé composé
echhurecherchéiert
duhuesrecherchéiert
hien/si,hatt/ethuetrecherchéiert
mirhurecherchéiert
dirhuttrecherchéiert
sihurecherchéiert
Plus-que-parfait
echhatrecherchéiert
duhasrecherchéiert
hien/si,hatt/ethatrecherchéiert
mirhaterecherchéiert
dirhatrecherchéiert
sihaterecherchéiert
Futur I
echwäert recherchéieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert recherchéiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifrecherchéieren
dugéifsrecherchéieren
hien/si,hatt/etgéifrecherchéieren
mirgéiferecherchéieren
dirgéiftrecherchéieren
sigéiferecherchéieren
Conditionnel Passé composé
echhättrecherchéiert
duhässrecherchéiert
hien/si,hatt/ethättrecherchéiert
mirhätterecherchéiert
dirhättrecherchéiert
sihätterecherchéiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrecherchéier!
Plurielrecherchéiert!
recherchéiert
recherchéieren
B. Passiv
Indikativ Passiv
Présent
echgirecherchéiert
dugëssrecherchéiert
hie/si,hatt/etgëttrecherchéiert
mirgirecherchéiert
dirgittrecherchéiert
sigirecherchéiert
Passé composé
echsirecherchéiert ginn
dubassrecherchéiert ginn
hien/si,hatt/etassrecherchéiert ginn
mirsirecherchéiert ginn
dirsiddrecherchéiert ginn
sisirecherchéiert ginn
Plus-que-parfait
echwarrecherchéiert ginn
duwaarsrecherchéiert ginn
hien/si,hatt/etwarrecherchéiert ginn
mirwarerecherchéiert ginn
dirwaartrecherchéiert ginn
siwarerecherchéiert ginn
Futur I
echwäert recherchéiert ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert recherchéiert gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgéif recherchéiert
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgéif recherchéiert ginn
dugéifs
hie/si,hatt/etgéif
mirgéife
dirgéift
sigéife
Conditionnel Passé composé
echwier recherchéiert ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles