E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
arechn-en mit einbeziehen (D)inclure (F)
Stammformen arechn-enrechen-t anage-rechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechn-en an
durechen-s an
hien/si,hatt/etrechen-t an
mirrechn-en an
dirrechen-t an
sirechn-en an
Pass compos
echhunnage-rechen-t
duhuesage-rechen-t
hien/si,hatt/ethuetage-rechen-t
mirhunnage-rechen-t
dirhuttage-rechen-t
sihunnage-rechen-t
Plus-que-parfait
echhatage-rechen-t
duhasage-rechen-t
hien/si,hatt/ethatage-rechen-t
mirhatenage-rechen-t
dirhatage-rechen-t
sihatenage-rechen-t
Futur I
echwäert arechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifarechn-en
dugéifsarechn-en
hien/si,hatt/etgéifarechn-en
mirgéifenarechn-en
dirgéiftarechn-en
sigéifenarechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-rechen-t
duhssage-rechen-t
hien/si,hatt/ethttage-rechen-t
mirhttenage-rechen-t
dirhttage-rechen-t
sihttenage-rechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen an!
Plurielrechen-t an!
age-rechen-t
arechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnage-rechen-t
dugëssage-rechen-t
hie/si,hatt/etgëttage-rechen-t
mirginnage-rechen-t
dirgittage-rechen-t
siginnage-rechen-t
Pass compos
echsinnage-rechen-t ginn
dubassage-rechen-t ginn
hien/si,hatt/etassage-rechen-t ginn
mirsinnage-rechen-t ginn
dirsiddage-rechen-t ginn
sisinnage-rechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarage-rechen-t ginn
duwaarsage-rechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarage-rechen-t ginn
mirwarenage-rechen-t ginn
dirwaartage-rechen-t ginn
siwarenage-rechen-t ginn
Futur I
echwäert age-rechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-rechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif age-rechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif age-rechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier age-rechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausrechn-enberechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmrechn-enmatrechn-ennorechn-enofrechn-enoprechn-enrechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles