E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
ausrechnen ausrechnen (D) – calculer (F)
Stammformen ausrechnenrechent ausausgerechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (aus-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrechnen aus
durechens aus
hien/si,hatt/etrechent aus
mirrechnen aus
dirrechent aus
sirechnen aus
Pass compos
echhunnausgerechent
duhuesausgerechent
hien/si,hatt/ethuetausgerechent
mirhunnausgerechent
dirhuttausgerechent
sihunnausgerechent
Plus-que-parfait
echhatausgerechent
duhasausgerechent
hien/si,hatt/ethatausgerechent
mirhatenausgerechent
dirhatausgerechent
sihatenausgerechent
Modale Futur I
echwäert ausrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifausrechnen
dugéifsausrechnen
hien/si,hatt/etgéifausrechnen
mirgéifenausrechnen
dirgéiftausrechnen
sigéifenausrechnen
Conditionnel pass compos
echhttausgerechent
duhssausgerechent
hien/si,hatt/ethttausgerechent
mirhttenausgerechent
dirhttausgerechent
sihttenausgerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen aus!
Plurielrechent aus!
ausgerechent
ausrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnausgerechent
dugëssausgerechent
hie/si,hatt/etgëttausgerechent
mirginnausgerechent
dirgittausgerechent
siginnausgerechent
Pass compos
echsinnausgerechent ginn
dubassausgerechent ginn
hien/si,hatt/etassausgerechent ginn
mirsinnausgerechent ginn
dirsiddausgerechent ginn
sisinnausgerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarausgerechent ginn
duwaarsausgerechent ginn
hien/si,hatt/etwarausgerechent ginn
mirwarenausgerechent ginn
dirwaartausgerechent ginn
siwarenausgerechent ginn
Modale Futur I
echwäert ausgerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert ausgerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif ausgerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif ausgerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier ausgerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnenzourechnen
Remarken (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles