E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
berechn-en berechnen (D)calculer, valuer (F)
Stammformen berechn-enberechen-tberechen-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echberechn-en
duberechen-s
hien/si,hatt/etberechen-t
mirberechn-en
dirberechen-t
siberechn-en
Pass compos
echhuberechen-t
duhuesberechen-t
hien/si,hatt/ethuetberechen-t
mirhuberechen-t
dirhuttberechen-t
sihuberechen-t
Plus-que-parfait
echhatberechen-t
duhasberechen-t
hien/si,hatt/ethatberechen-t
mirhateberechen-t
dirhatberechen-t
sihateberechen-t
Futur I
echwäert berechn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berechen-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifberechn-en
dugéifsberechn-en
hien/si,hatt/etgéifberechn-en
mirgéifeberechn-en
dirgéiftberechn-en
sigéifeberechn-en
Conditionnel Pass compos
echhttberechen-t
duhssberechen-t
hien/si,hatt/ethttberechen-t
mirhätteberechen-t
dirhttberechen-t
sihätteberechen-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierberechen!
Plurielberechen-t!
berechen-t
berechn-en
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echgiberechen-t
dugëssberechen-t
hie/si,hatt/etgëttberechen-t
mirgiberechen-t
dirgittberechen-t
sigiberechen-t
Pass compos
echsiberechen-t ginn
dubassberechen-t ginn
hien/si,hatt/etassberechen-t ginn
mirsiberechen-t ginn
dirsiddberechen-t ginn
sisiberechen-t ginn
Plus-que-parfait
echwarberechen-t ginn
duwaarsberechen-t ginn
hien/si,hatt/etwarberechen-t ginn
mirwareberechen-t ginn
dirwaartberechen-t ginn
siwareberechen-t ginn
Futur I
echwäert berechen-t ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert berechen-t gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif berechen-t
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Zesummegesatene Conditionnel
echgif berechen-t ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéife
dirgift
sigéife
Conditionnel Pass compos
echwier berechen-t ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwiere
dirwiert
siwiere
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechn-enausrechn-enderbirechn-enduerchrechn-enmrechn-enmatrechn-ennorechn-enofrechn-enoprechn-enrechn-enurechn-enverrechn-enzerckrechn-enzourechn-en
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles