E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
derbirechnen hinzurechnen (D)ajouter au calcul (F)
Stammformen derbirechnenrechent derbiderbigerechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (derbi-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten dobirechnen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechnen derbi
durechens derbi
hien/si,hatt/etrechent derbi
mirrechnen derbi
dirrechent derbi
sirechnen derbi
Pass compos
echhunnderbigerechent
duhuesderbigerechent
hien/si,hatt/ethuetderbigerechent
mirhunnderbigerechent
dirhuttderbigerechent
sihunnderbigerechent
Plus-que-parfait
echhatderbigerechent
duhasderbigerechent
hien/si,hatt/ethatderbigerechent
mirhatenderbigerechent
dirhatderbigerechent
sihatenderbigerechent
Futur I
echwäert derbirechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbigerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifderbirechnen
dugéifsderbirechnen
hien/si,hatt/etgéifderbirechnen
mirgéifenderbirechnen
dirgéiftderbirechnen
sigéifenderbirechnen
Conditionnel Pass compos
echhttderbigerechent
duhssderbigerechent
hien/si,hatt/ethttderbigerechent
mirhttenderbigerechent
dirhttderbigerechent
sihttenderbigerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen derbi!
Plurielrechent derbi!
derbigerechent
derbirechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnderbigerechent
dugëssderbigerechent
hie/si,hatt/etgëttderbigerechent
mirginnderbigerechent
dirgittderbigerechent
siginnderbigerechent
Pass compos
echsinnderbigerechent ginn
dubassderbigerechent ginn
hien/si,hatt/etassderbigerechent ginn
mirsinnderbigerechent ginn
dirsiddderbigerechent ginn
sisinnderbigerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarderbigerechent ginn
duwaarsderbigerechent ginn
hien/si,hatt/etwarderbigerechent ginn
mirwarenderbigerechent ginn
dirwaartderbigerechent ginn
siwarenderbigerechent ginn
Futur I
echwäert derbigerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert derbigerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif derbigerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif derbigerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier derbigerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenduerchrechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnenzourechnen
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles