E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
duerchrechnen durchrechnen (D) – calculer (F)
Stammformen duerchrechnenrechent duerchduerchgerechent
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (duerch-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Present
echrechnen duerch
durechens duerch
hien/si,hatt/etrechent duerch
mirrechnen duerch
dirrechent duerch
sirechnen duerch
Pass compos
echhunnduerchgerechent
duhuesduerchgerechent
hien/si,hatt/ethuetduerchgerechent
mirhunnduerchgerechent
dirhuttduerchgerechent
sihunnduerchgerechent
Plus-que-parfait
echhatduerchgerechent
duhasduerchgerechent
hien/si,hatt/ethatduerchgerechent
mirhatenduerchgerechent
dirhatduerchgerechent
sihatenduerchgerechent
Modale Futur I
echwäert duerchrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert duerchgerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifduerchrechnen
dugéifsduerchrechnen
hien/si,hatt/etgéifduerchrechnen
mirgéifenduerchrechnen
dirgéiftduerchrechnen
sigéifenduerchrechnen
Conditionnel pass compos
echhttduerchgerechent
duhssduerchgerechent
hien/si,hatt/ethttduerchgerechent
mirhttenduerchgerechent
dirhttduerchgerechent
sihttenduerchgerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen duerch!
Plurielrechent duerch!
duerchgerechent
duerchrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Present
echginnduerchgerechent
dugëssduerchgerechent
hie/si,hatt/etgëttduerchgerechent
mirginnduerchgerechent
dirgittduerchgerechent
siginnduerchgerechent
Pass compos
echsinnduerchgerechent ginn
dubassduerchgerechent ginn
hien/si,hatt/etassduerchgerechent ginn
mirsinnduerchgerechent ginn
dirsiddduerchgerechent ginn
sisinnduerchgerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarduerchgerechent ginn
duwaarsduerchgerechent ginn
hien/si,hatt/etwarduerchgerechent ginn
mirwarenduerchgerechent ginn
dirwaartduerchgerechent ginn
siwarenduerchgerechent ginn
Modale Futur I
echwäert duerchgerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Modale Futur II
echwäert duerchgerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif duerchgerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif duerchgerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel pass compos
echwier duerchgerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenmrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnenzourechnen
Remarken (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles