E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
mrechnen umrechnen (D)convertir (F)
Stammformen mrechnenrechent mmgerechent
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (m-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echrechnen m
durechens m
hien/si,hatt/etrechent m
mirrechnen m
dirrechent m
sirechnen m
Pass compos
echhunnmgerechent
duhuesmgerechent
hien/si,hatt/ethuetmgerechent
mirhunnmgerechent
dirhuttmgerechent
sihunnmgerechent
Plus-que-parfait
echhatmgerechent
duhasmgerechent
hien/si,hatt/ethatmgerechent
mirhatenmgerechent
dirhatmgerechent
sihatenmgerechent
Futur I
echwäert mrechnen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgerechent hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifmrechnen
dugéifsmrechnen
hien/si,hatt/etgéifmrechnen
mirgéifenmrechnen
dirgéiftmrechnen
sigéifenmrechnen
Conditionnel Pass compos
echhttmgerechent
duhssmgerechent
hien/si,hatt/ethttmgerechent
mirhttenmgerechent
dirhttmgerechent
sihttenmgerechent
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierrechen m!
Plurielrechent m!
mgerechent
mrechnen
B. Passiv
Indikativ Passiv
Prsent
echginnmgerechent
dugëssmgerechent
hie/si,hatt/etgëttmgerechent
mirginnmgerechent
dirgittmgerechent
siginnmgerechent
Pass compos
echsinnmgerechent ginn
dubassmgerechent ginn
hien/si,hatt/etassmgerechent ginn
mirsinnmgerechent ginn
dirsiddmgerechent ginn
sisinnmgerechent ginn
Plus-que-parfait
echwarmgerechent ginn
duwaarsmgerechent ginn
hien/si,hatt/etwarmgerechent ginn
mirwarenmgerechent ginn
dirwaartmgerechent ginn
siwarenmgerechent ginn
Futur I
echwäert mgerechent ginn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert mgerechent gi sinn
duwäerts
hie/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Passiv
Einfache Conditionnel
echgif mgerechent
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Zesummegesatene Conditionnel
echgif mgerechent ginn
dugifs
hie/si,hatt/etgif
mirgéifen
dirgift
sigéifen
Conditionnel Pass compos
echwier mgerechent ginn
duwiers
hien/si,hatt/etwier
mirwieren
dirwiert
siwieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
arechnenausrechnenberechnenderbirechnenduerchrechnenmatrechnennorechnenofrechnenoprechnenrechnenurechnenverrechnenzerckrechnenzourechnen
Remarquen (intern)
rechenen mglich?
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles